Archive for November, 2012

Solin Ohanyan ile Reiki, ezoterik bir uygulama üzerine bir Söyleyişi

Share

1964 yılında Hripsime Guys kilisesinde Soline Ohanyan’ın doğması için bir mum yakılır. 53 yıldır evli olan Suzan ve Ohannes Çeliktop çiftinin  küçük çocuğu olan Soline’ nin doğum hikayesi oldukça ilginçtir fakat bu hikayeye başka bir zaman değinmek durumundayım.

Soline’nin çocukluğu İstanbul’un Sarıyer ve Kurtuluş semtleri arasında Hristiyanların ve  Müslümanların birlikte huzurlu yaşadığı bir dönemde geçer.

Solin o dönemi kendi kelimeleri ile şöyle anlatır:

“Eskiden Sarıyer yazlık bir yerdi. Tüm komşular oraya taşınmamıza yardım etmişti. Çoğu Karadenizliydi ve balıkçılıkla geçiniyordu. Balık dönüşü mutlaka komşu hakkı bize poşet dolusu balık gelirdi ve genellikle palamut ya da lüfer olurdu bu balıklar. Babam hemen mangalı yakar denizden yeni çıkmış tazecik balıklar ateşe atılır, yanına hemen bir salata yapılır, ve bir de komşu fırından sıcak ekmek de alınarak o güzelim balıklar yenilirdi. Hâlâ o yediğim lüferlerin tadı damağımdadır. Bazen düşünürüm de, biz mi çok şanslı, mutlu sağlıklı çocuklardık, yoksa bizim çocuklarımız mı? Sanırım her şeye rağmen bizler daha şanslıydık. Belki bilgisayarlarımız , cep telefonlarımız, play-stationlarımız, ya da tabletlerimiz yoktu ama bir sürü arkadaşlarımız vardı. Evlerimiz küçüktü ama zaten biz de evde oturmazdık çünkü sokaklarımız, tırmanacak meyve ağaçlarımız vardı. Dut ve incir sadece ağaçtan yenilirdi bizim dönemimizde….

Öyle bir zamanın çocuğuyum işte ben”.